Roztoky u Jilemnice

Krkonoše

Obec Roztoky u Jilemnice leží asi 5 km jižně od Jilemnice, severně od Nové Paky. Rozprostírá se podél horního toku potoka Tampelačky.

V minulosti byla farní vsí, v níž byl postaven farní kostel již před rokem 1360. Až do roku 1848 spadala obec pod dvě panství. Dolní část obce náležela k panství bradleckému, později kumburskému. Větší část obce s kostelem spadala pod panství jilemnické. Za vlády Marie Terezie a Josefa II. byla v Roztokách zřízena škola. Vyučovalo se v domě č. 25 u starého hřbitova. Na škole mimo jiné vyučoval i pokrokový vlastenecký učitel a spisovatel Josef Šír.

Do konce 19. století se obyvatelstvo zabývalo převážně rolnictvím a tkalcovstvím. Největšího rozmachu se tkalcovství domohlo po pruské válce. V roce 1895 postavil Josef Horáček továrnu na bavlněné látky. V roce 1914 bylo v Roztokách v chodu 850 tkalcovských stavů, na kterých pracovalo 300 dělníků.

Historické památky obce – Barokní kostel sv. Filipa a Jakuba z roku 1728, uvnitř kterého nalezneme bohatě zdobený oltář se sochami světců. Další památkou je kamenný kříž, k jehož vzniku se vážou dvě pověsti. V obci se nachází velký počet starých roubených chalup. 

Nedaleká Jilemnice je označována jako brána západních Krkonoš, z Roztok je však možné podnikat výlety nejen do oblasti Krkonoš, ale i do celého Podkrkonoší.

Zobrazit více

Mapa

Zvětšit mapu
Roztoky u Jilemnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
 
 

Roztoky u Jilemnice 240, 512 31
GPS: 50°33'58.21"N,15°29'59.52"E

Telefon:+420 481 587 296
E-mail:obec@roztoky-u-jilemnice.czobec@roztoky-u-jilemnice.cz
Web:www.roztoky-u-jilemnice.czhttp://www.roztoky-u-jilemnice.cz
Roztoky u Jilemnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
Roztoky u Jilemnice