Paseky nad Jizerou

Krkonoše

Horská obec Paseky nad Jizerou leží na západním okraji Krkonoš v oblasti chráněného území Krkonošského národního parku, v bezprostředním sousedství Rokytnice nad Jizerou. Obec se dělí na tři části: Makov, Hořensko (Hoření Paseky) a Havírna.

Rozkládá se na pravé straně Jizerského dolu, nad kterým se tyčí Hromovka (916 m) a Kapradník (910 m), nejvyšším bodem je Bílá skála (964 m). Uprostřed obce je skalnatý hřeben Mechovice (803 m).

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654, založena byla nejspíše už v 16. století. Nejstarší části Pasek jsou Makov a východní část obce Havírna, kde jsou ještě patrné zbytky dolů. Především v Makově se dochovalo hodně původních roubených stavení, která připomínají místní lidovou architekturu. Mezi nejobdivovanější patří dům čp. 94 se zachovalou lomenicí s tzv. kočičí procházkou a stará škola, velké roubené stavení s výměnkářským přístavkem, staletými lipami a barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Zde působil školní pomocník, velký vlastenec, písmák a zakladatel Krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka. Jeho deníky inspirovaly K.V. Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci. Odkazu Věnceslava Metelky, Karla Václava Raise a paseckých zapadlých vlastenců je v budově bývalé fary ve středu obce věnován Památník zapadlých vlastenců. Výraznou dominantou obce a celé krajiny je barokní kostel sv. Václava.

Paseky nad Jizerou jsou vyhledávaným cílem turistů nejen pro svou polohu a přírodní krásy, ale i pro známé kulturní tradice. V zimě jsou zde výborné podmínky pro lyžování. V obci je pět lyžařských vleků.

Zobrazit více

Mapa

Zvětšit mapu
Paseky nad Jizerou
 
 

Paseky nad Jizerou 242, 512 47
GPS: 50°43'26.54"N,15°24'0.583"E

Telefon:+420 481 523 638
GSM:+420 736 486 256
E-mail:obec@paseky.czobec@paseky.cz
Web:www.paseky.czhttp://www.paseky.cz
Paseky nad Jizerou – muzeum, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
Paseky nad Jizerou
Paseky nad Jizerou
Paseky nad Jizerou – stará škola
Paseky nad Jizerou
Paseky nad Jizerou, autor: Krkonoše - Svazek měst  a obcí