Benecko

Krkonoše

Benecko leží v západní části Krkonoš na západních svazích masívu Žalého. Jedná se o poměrně rozlehlou ves, která dosahuje až k říčce Jizerce.

Obec se skládá ze čtyř bývalých samostatných obcí – Horních a Dolních Štěpanic, Benecka a Mrklova. Benecko se nachází v poměrně svažitém terénu, nejnižší nadmořská výška v Dolních Štěpanicích je 433 m, zatímco nejvyšší vrchol zadního Žalého má výšku 1036 m.

Benecko je poprvé uváděno v roce 1628 v souvislosti s tehdy již pustým hamrem. Jeho zakladatelem byl patrně Beneš, odtud Benešsko  Benecko. Dávná pověst vypráví o poustevníkovi řádu sv. Benedikta a jeho druhu jelenovi.

Horní Štěpanice kdysi mívaly statut městečka, ten však ztratily v době, kdy hrad v roce 1524 opustili jeho majitelé. Hlavním zdrojem obživy místního lidu byla práce v lese a rolnictví. Později vznikly v Hamerském vrchu železné doly a v Zákoutí i doly zlaté. Mrklov byl osídlován podél vody, a byl převážně zemědělskou vsí. Pěstoval se zde len, předení lnu patřilo i mezi robotní povinnosti. Za panování Marie Terezie se rozšířila domácká výroba pláten.

V této oblasti má zajímavou historii také lyžování. V roce 1892 vyrobil sekerník Vondrák na pile v Dolních Štěpanicích hraběcím hajným první bukové lyže.

Benecko je ideálním místem pro rekreaci a celoroční turistiku. V zimním období zde lyžaři nacházejí vynikající podmínky na sjezdových i běžeckých tratích. V obci se také dochovala řada dokladů místní lidové architektury.


Zobrazit více

Mapa

Zvětšit mapu
Benecko, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
 
 

Benecko 190
Benecko, 512 37
GPS: 50°40'0.995"N,15°32'57.27"E

Telefon:+420 481 582 625
E-mail:moje@benecko.infomoje@benecko.info
Web:www.benecko.infohttp://www.benecko.info
www.obecbenecko.czhttp://www.obecbenecko.cz
Benecko, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí, foto Petra Pravečková
Benecko, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
Benecko
Zimní Benecko, autor: Sdružení pro rozvoz CR na Benecku
Benecko - Josef Šír, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
Benecko - kaplička, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí