Podél Labe za přírodními i historickými krásami v kraji královen

Jaroměř / Dvůr Králové nad Labem / Kuks / Velichovky / Hradec Králové

Start a cíl poslední trasy jsme symbolicky umístili do východočeské metropole. V Hradci Králové odbočíme z výpadovky č. 11 na Slezském předměstí u Lidlu směrem na Nové Město nad Metují, a po silnici 308 dojedeme do Bohuslavic. Odtud se po odbočení doleva dostaneme přes Slavětín do Šestajovic, kde je o nedělích a svátcích otevřeno Muzeum motocyklů a hraček. K vidění je zde zhruba stovka československých motocyklů z let 1934 až 2004, přičemž převážnou část exponátů tvoří úspěšné závodní stroje všech možných kategorií.

Naše cesta pokračuje po silnici 285 do pevnostního města Josefov. Stavby z dob Josefa II. působí navenek poněkud neutěšeným dojmem, pod nimi se ale schovává jeden z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě. Původně 45 km dlouhá síť podzemních chodeb je částečně zpřístupněna a během prohlídky s průvodcem se dozvíte zajímavé informace o fungování celého pevnostního města. Dále je možné prohlédnout si úvodní expozici, obytné kasematy nebo se pokochat působivou vyhlídkou z hradebního valu.

V sousední Jaroměři si pak zaslouží pozornost železniční muzeum Výtopna, připomínající doby, kdy na železnici vládla pára. Expozice, provozovaná převážně dobrovolníky a zručnými nadšenci, je umístěna v původní výtopně parních lokomotiv z přelomu století nedaleko nádraží. 

Hospitál Kuks, obrázek se otevře v novém okně

Po silnici 37 pokračujeme do obce Kuks na prohlídku velkolepého hospitálu, který před několika lety prošel největší rekonstrukcí ve svých dějinách a zaujme velmi nevšední atmosférou. Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do vnitřních prostor špitálu, například do bývalého hlavního nemocničního sálu, kostela Nejsvětější Trojice s hraběcí hrobkou, sakristie nebo barokní lékárny U Granátového jablka. V šesti místnostech Českého farmaceutického muzea zase poznáte vývoj lékáren od baroka do 20. století a v lapidáriu si můžete prohlédnout originály alegorií Ctností a Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Na Kuksu nevynechte ani rodinné muzeum historických vozidel a motocyklů Historic Car Museum sídlící v bývalé továrně hned vedle informačního centra.


Další zastávkou je barokní Areál Žireč nedaleko Dvora Králové n. L., jehož návštěvu si můžete zpestřit například prohlídkou muzea cyk­listiky v barokním interiéru bývalé sýpky. Exponáty včetně nejstarších velocipedů, závodních kol z 20. století i slavných kol z filmů posledních let, které zapůjčil největší český sběratel, Ing. Jaroslav Uhlíř, si můžete prohlížet ve třech podlažích. Těšit se můžete také na rozmanité cyklo-doplňky, náhradní součástky, trofeje, dobové fotografie a tiskoviny. V rámci areálu je pak volně přístupný obnovený zámecký dvouhektarový park, bylinková zahrada a kavárna.

Když po návštěvě žirečského areálu zavítáte do Dvora Králové n. L., můžete si udělat zastávku třeba v kostele sv. Jana Křtitele, z jehož věže je krásný výhled na město a okolí. Kostel je také známý příběhem nalezení Rukopisu královédvorského. Ze Dvora Králové n. L. se dáte na severozápad po silnici 299 a za chvíli budete na hrázi jedné z nejkrásnějších přehrad v České republice. Přehrada Les Království svým architektonickým ztvárněním připomíná spíš pohádkové kulisy než vodní dílo, a možná i proto byla prohlášena národní technickou památkou. Ve své době (stavba proběhla v letech 1910-19) se jednalo o největší nádrž v Československé republice, pokud se týkalo zadrženého množství vody, a nejdelší přehradu, co do délky zděné hráze.

Přehrada Les Království, obrázek se otevře v novém okněNaše trasa se začne stáčet zpět na jih v Horní Brusnici, kde odbočíme směrem na vrch Zvičina a poté k Raisově chatě, nad jejíž střechou je rozhledna s otáčivou kupolí. Dnes se kvůli přerostlému lesu sice už nelze kochat pohledem na Krkonoše (ty jsou krásně vidět z nedaleké sjezdovky), zato odtud dohlédnete až na Kunětickou horu, Železné hory, Říp, Milešovku, Bezděz, Lužické a Jizerské hory.

Poslední zastávkou na zpáteční cestě jsou lázně Velichovky s příjemně poklidnou atmosférou a řadou pohledných budov. Ani historické centrum samotného Hradce Králové byste však neměli nechat bez povšimnutí. Však se mu před sto lety nadarmo nepřezdívalo Salon republiky – tento přívlastek si město na soutoku Labe a Orlice vysloužilo díky velkorysému urbanistickému konceptu a řadě monumentálních staveb ve stylu secese a funkcionalismu. 

Zobrazit více

Mapa

Zvětšit mapu

Příloha

Přehrada Les Království, autor: David M. Bodlák
 
 

Délka trasy v km: 115 Doba jízdy: cca 2 hodiny Prohlídky atrakcí: cca 5 hodin Start/cíl: Hradec Králové

Hradec Králové, autor: archiv KHK
Muzeum motocyklů a hraček Šestajovice, autor: archiv subjektu
Pevnost Josefov, autor: archiv KHK
Podzemí pevnosti Josefov, autor: Martin Hrdlička
Muzeum Výtopna Jaroměř, autor: Czech Film Commission
Hospitál Kuks, autor: archiv KHK
Historic Car Museum - Kuks
Areál Žireč, autor: Jan Špelda
Přehrada Les Království, autor: Jan Špelda
Raisova chata na Zvičině, autor: Milan Drahoňovský
Lázně Velichovky, autor: Michal Dědič