Polské příhraničí
Kolem uspořádání česko-polských hranic se v historii vedla spousta sporů. Když však necháme dějepis stranou, najdeme za čárou mnoho kilometrů luxusních silnic, které nemají daleko k pojmenování motorkářský ráj. Zahraniční exkurzi odstartujeme symbolicky v Náchodě, který s Polskem těsně sousedí. Místo cesty přes nejbližší přechod si ale trochu zajedeme přes Polici nad Metují a Broumov, mezi nimiž si malou odbočku zaslouží skalní komplex Broumovské stěny. Tato rozsáhlá oblast je tvořena krásnými pískovcovými skalami, hlubokými roklemi, soutěskami, velkolepými vyhlídkovými místy a bohatými lesy. Zdejším nejslavnějším výtvorem přírody jsou tzv. Slavenské hřiby, turisticky nejvděčnější je hlavní hřeben mezi Honským sedlem a Korunou.
Z Broumova už sledujeme směr na první polské obce Tlumaczów a Radków, odkud nás silnice 387 dovede pěknými lesními úseky až do lázeňského města Kudowa-Zdrój. Pod původním českým názvem Čermenské lázně se o něm poprvé zmínil v 16. století kronikář Ludvík z Náchoda a jsou považovány za jedny z nejstarších lázní na území dnešního Polska. Dříve než se však vydáme obdivovat krásu tamní kolonády, odbočíme do vesnice Čermná, kde se nachází známá kostnice s 3 000 lebkami a kostmi asi 25 000 obyvatel, kteří zde zahynuli během epidemií či válek. Tento evropský unikát vybudoval na konci 18. století český kněz Václav Tomášek, jehož ostatky jsou v kostnici rovněž uloženy.
Samotná Kudowa je poměrně rušné město, protože sem mnoho Čechů přijíždí nejen za léčivými prameny, ale také na vyhlášené trhy. Lázeňská sanatoria Zámeček z roku 1772 a Polonia z roku 1905 však za zastávku rozhodně stojí, stejně jako procházka celou kolonádou či návštěva některé z četných restaurací se smaženými pstruhy, které si můžete sami ulovit. Sladkou tečku na závěr pobytu v podobě typických zákusků pak nabízí celá řada cukráren. S výměnou valut si před cestou nedělejte starosti; v tzv. českém koutku, jak se tato oblast nazývá, si vystačíte s naší měnou.
Kudowu opustíme po silnici 8 směrem na Duszniki-Zdrój, před nimiž po zhruba deseti kilometrech odbočíme na příhraniční okresku 389. Tady začíná slibovaný ráj motocyklistů, a proto tu pravděpodobně potkáte mnoho českých i polských kolegů. Hladká asfaltka se vine malebným údolím podél levého břehu Divoké Orlice, které kromě nádherných výhledů nabídne po necelých třiceti kilometrech kvalitního svezení také ideální místo pro krátkou zastávku – vodní nádrž u obce Rudawa. Po relaxaci a případném občerstvení v zájezdním hostinci pokračujeme podle vody až na úroveň Zemské brány, kde se silnice od hranic začne vzdalovat. Přes Międzylesie a Boboszów se pak vrátíme na území ČR, abychom projeli Králíky směrem k cíli této trasy. Ten se nachází na pomezí Čech a Moravy v obci Dolní Morava, turisticky vyhledávaným místem s majestátní Stezkou v oblacích. Do výšky 1116 metrů nad mořem vás k této unikátní stavbě vyveze lanovka, na 55 metrů vysokou vyhlídku už musíte po svých. A pokud to máte domů daleko, ubytovacích možností je v této oblasti nespočet.