Přes Červenovodské sedlo a Suchý vrch za vojenskou historií

Jablonné nad Orlicí / Suchý vrch / Králíky / Rokytnice v Orlických horách / Doudleby nad Orlicí

Tato trasa začíná a končí v Doudlebech nad Orlicí, které se pyšní renesančním zámkem s unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů a upraveným zámeckým parkem. Nádvoří a některé vnitřní prostory budou zřejmě povědomé filmovým fanouškům – natáčely se zde scény do historického filmu Juraje Jakubiska o kontroverzní hraběnce Alžbětě Báthoryové.

Z Doudleb se vydáme po známé státovce č. 11 do Jablonného nad Orlicí, kde se silnice začíná pomalu zvedat k Červenovodskému sedlu. Série převážně rychlých a přehledných zatáček i šířka vozovky a kvalitní povrch lákají ke svižnému tempu, nezapomeňte ale na zásady bezpečné jízdy. A pokud možno, vyberte si jiný den než pátek a neděli, kdy tento hlavní tah bývá přetížený auty výletníků. V nejvyšším bodě pak nezapomeňte odbočit doleva na nenápadnou asfaltku, která vás dovede ke Kramářově chatě na Suchém vrchu. Úzkou a zpočátku nerovnou silnicí se nenechte odradit; kvalita asfaltu se postupně lepší a panoramatické výhledy z téměř kilometrové výšky na Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky i vzdálenější Krkonoše stojí za to. 

Králicko, obrázek se otevře v novém okně

Součástí Kramářovy chaty je navíc rozhledna Suchý vrch, původně stavěná jako vodárenská věž. Výstupem na vyhlídkovou plošinu po 128 schodech se dostanete o dalších 22 metrů výš. Hora Suchý vrch je zajímavá mimo jiné i tím, že leží přímo na historické zemské hranici Čech a Moravy. Zároveň je nejbližším výchozím místem pro návštěvu dělostřelecké tvrze Bouda, největšího muzea československého opevnění na území České republiky. I tak ale pěší cesta k němu trvá nejméně 40 minut a další zhruba hodinu zabere jeho prohlídka. Tvrz jako jediná z pěti dokončených objektů tohoto typu zůstala dodnes ve své původní podobě a je v celém rozsahu přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět srubů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti a rozsáhlý systém podzemních chodeb a sálů o celkové délce cca 1,5 km. Před vchodovým srubem K-S 22 stojí unikátní pětistřílnový pancéřový zvon.

Pokud se vám nechce ztrácet čas šlapáním k tvrzi Bouda, na trase po chvíli narazíte na podstatně dostupnější a modernější atrakci s podobnou tematikou. Když se vrátíte ze Suchého vrchu zpátky na státní silnici a dáte se doleva, po několika kilometrech serpentin sjedete do Červené Vody a následně do města Králíky, v jehož blízkosti najdete tvrz Hůrku, pěchotní srub K-S 14 „U Cihelny“ či tamní vojenské muzeum s expoziční halou o rozloze 2 400 m2. Muzeum má široký záběr; mapuje historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou technikou, municí, prostředky ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení. Techniku můžete vidět i v akci na předváděcím polygonu.

Naše trasa se pak vrací ke svému výchozímu bodu nejprve podél hranice s Polskem po úzké, ale kvalitní okresce, kde jedna zatáčka střídá druhou. Stejně oblíbená jako u motorkářů je však také u cyklistů, s nimiž je třeba v nepřehledných místech počítat. Pěkného svezení a malebné krajiny Orlických hor si můžete užívat po většinu zpáteční cesty až do Rychnova nad Kněžnou, odkud zbývá do cíle už jen posledních pár kilometrů.


Zobrazit více

Mapa

Zvětšit mapu
, autor: David M. Bodlák
 
 

Délka trasy v km: 125 Doba jízdy: cca 2 a 1/2 hodiny Prohlídky atrakcí: cca 5 hodin Start/cíl: Doudleby nad Orlicí

, autor: archiv KHK
, autor: Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko
, autor: archiv DS Východní Čechy
, autor: archiv DS Východní Čechy
, autor: archiv DS Východní Čechy
, autor: archiv DS Východní Čechy