Přes Červenovodské sedlo a Suchý vrch za vojenskou historií

Jablonné nad Orlicí / Suchý vrch / Králíky / Rokytnice v Orlických horách / Doudleby nad Orlicí

Tato trasa začíná a končí v Doudlebech nad Orlicí, které se pyšní renesančním zámkem s unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů a upraveným zámeckým parkem. Nádvoří a některé vnitřní prostory budou zřejmě povědomé filmovým fanouškům – natáčely se zde scény do historického filmu Juraje Jakubiska o kontroverzní hraběnce Alžbětě Báthoryové.

Z Doudleb se vydáme po známé státovce č. 11 do Jablonného nad Orlicí, kde se silnice začíná pomalu zvedat k Červenovodskému sedlu. Série převážně rychlých a přehledných zatáček i šířka vozovky a kvalitní povrch lákají ke svižnému tempu, nezapomeňte ale na zásady bezpečné jízdy. A pokud možno, vyberte si jiný den než pátek a neděli, kdy tento hlavní tah bývá přetížený auty výletníků. V nejvyšším bodě pak nezapomeňte odbočit doleva na nenápadnou asfaltku, která vás dovede ke Kramářově chatě na Suchém vrchu. Úzkou a zpočátku nerovnou silnicí se nenechte odradit; kvalita asfaltu se postupně lepší a panoramatické výhledy z téměř kilometrové výšky na Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky i vzdálenější Krkonoše stojí za to. 

Králicko, obrázek se otevře v novém okně

Součástí Kramářovy chaty je navíc rozhledna Suchý vrch, původně stavěná jako vodárenská věž. Výstupem na vyhlídkovou plošinu po 128 schodech se dostanete o dalších 22 metrů výš. Hora Suchý vrch je zajímavá mimo jiné i tím, že leží přímo na historické zemské hranici Čech a Moravy. Zároveň je nejbližším výchozím místem pro návštěvu dělostřelecké tvrze Bouda, největšího muzea československého opevnění na území České republiky. I tak ale pěší cesta k němu trvá nejméně 40 minut a další zhruba hodinu zabere jeho prohlídka. Tvrz jako jediná z pěti dokončených objektů tohoto typu zůstala dodnes ve své původní podobě a je v celém rozsahu přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět srubů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti a rozsáhlý systém podzemních chodeb a sálů o celkové délce cca 1,5 km. Před vchodovým srubem K-S 22 stojí unikátní pětistřílnový pancéřový zvon.

Pokud se vám nechce ztrácet čas šlapáním k tvrzi Bouda, na trase po chvíli narazíte na podstatně dostupnější a modernější atrakci s podobnou tematikou. Když se vrátíte ze Suchého vrchu zpátky na státní silnici a dáte se doleva, po několika kilometrech serpentin sjedete do Červené Vody a následně do města Králíky, v jehož blízkosti najdete tvrz Hůrku, pěchotní srub K-S 14 „U Cihelny“ či tamní vojenské muzeum s expoziční halou o rozloze 2 400 m2. Muzeum má široký záběr; mapuje historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou technikou, municí, prostředky ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení. Techniku můžete vidět i v akci na předváděcím polygonu.

Naše trasa se pak vrací ke svému výchozímu bodu nejprve podél hranice s Polskem po úzké, ale kvalitní okresce, kde jedna zatáčka střídá druhou. Stejně oblíbená jako u motorkářů je však také u cyklistů, s nimiž je třeba v nepřehledných místech počítat. Pěkného svezení a malebné krajiny Orlických hor si můžete užívat po většinu zpáteční cesty až do Rychnova nad Kněžnou, odkud zbývá do cíle už jen posledních pár kilometrů.


Zobrazit více

Mapa

Zvětšit mapu
Červenovodské sedlo, autor: David M. Bodlák
 
 

Délka trasy v km: 125 Doba jízdy: cca 2 a 1/2 hodiny Prohlídky atrakcí: cca 5 hodin Start/cíl: Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí, autor: archiv KHK
Kramářova chata na Suchém vrchu, autor: Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko
Tvrz Bouda, autor: archiv DS Východní Čechy
Tvrz Hůrka, autor: archiv DS Východní Čechy
Pěchotní srub U Cihelny Králíky, autor: archiv DS Východní Čechy
Vojenské muzeum Králíky, autor: archiv DS Východní Čechy