Krkonoše

Žacléř / Horní Malá Úpa / Janské Lázně / Vrchlabí / Nová Paka / Hostinné / Trutnov

Hornický skanzen Žacléř, obrázek se otevře v novém okněNejvyšší české hory pochopitelně nabízí spoustu atraktivních příležitostí nejen pro lyžaře a turisty. Desítky kilometrů klikatých silnic s převážně kvalitním povrchem si zaslouží také pozornost motorkářů, stejně jako celá řada zajímavých míst a bodů zájmu, které stojí za zastávku. Minout byste rozhodně neměli Hornický skanzen v Žacléři  kam se z Trutnova – výchozího bodu této trasy – dostanete po silnici 16 (směr Polsko), ze které po zhruba patnácti kilometrech odbočíte u restaurace Královecký kohout doleva. Jeden z mála rovných úseků vás po dalších třech kilometrech dovede až ke značené odbočce do areálu dolu Jan Šverma, který je poslední dochovanou připomínkou hlubinného uhelného hornictví ve východních Čechách. Jeho počátky podle písemné dokumentace sahají do 16. století. Základ prohlídkových tras této zajímavé technické památky tvoří komplexy šachetních budov těžních jam Jan a Julie s expozicemi důlních vozíků či výstavou paleontologických nálezů a důlních map. Návštěvníci mohou také vystoupat na 52 metrů vysokou těžní věž jámy Jan a rozhlédnout se odtud do širokého okolí. Štola Jitřenka, vedoucí zhruba sedm metrů pod povrchem, pak ukazuje uhelnou sloj a různé druhy výztuže. Poměrně nedávno byla rekonstruována a zpřístupněna také úpravna uhlí. Expozice Hornického skanzenu Žacléř jsou otevřeny celoročně a nabízí na výběr dva prohlídkové okruhy. Na prohlídku si vyhraďte minimálně hodinu času. 

Po silnici 300 pak pokračujte dále přes město Žacléř, hned za ním se můžete zastavit u dělostřelecké tvrze Stachelberg, která patří k největším pevnostním objektům v ČR.Tvrz Stachelberg, obrázek se otevře v novém okně Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,4 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze, která byla součástí československého opevnění, se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 778 mužů osádky; kasárna, sklady munice a materiálu, elektrárna, filtrovna apod. Za trochu námahy stojí i návštěva více než dvacetimetrové rozhledny Eliška, stojící v těsné blízkosti tvrze. Také tady počítejte zhruba s hodinovou zastávkou.

Když vyjedete z lesů na státovku č. 14, dejte se po ní krátce doprava a stejným směrem odbočte v následující obci Mladé Buky na Svobodu nad Úpou. Pak už vás čeká první horská prémie v podobě výjezdu na Pomezní boudy do nadmořské výšky 1050 metrů. Silnice stoupající podél řeky Malá Úpa do jedné z nejvýše položených obcí naší republiky se pěkně kroutí, a přestože na kvalitě asfaltu se už podepsal zub času, pořád je výjezd do sedla na česko-polské hranici kvalitním motorkářským zážitkem. Na druhé straně kopce je bohužel vozovka v podstatně horším stavu, a tak se raději vrátíme stejnou cestou do Janských Lázní, kde si na své přijdou milovníci přírody, výšek a krásných panoramat. Tamní Stezka korunami stromů Krkonoše nabízí kromě půldruhého kilometru dlouhé naučné trasy také výhled ze 45 metrů vysoké věže, díky kterému budete mít na dosah ruky lesní mohykány, z nichž někteří jsou staří přes 150 let. V podzemí části stezky pak můžete v naučném centru obdivovat spletitý kořenový systém stromů. Důkladná prohlídka celého areálu zabere minimálně šedesát minut. 

Stezka korunami stromů Krkonoše, obrázek se otevře v novém okněPřes Černý Důl se vrátíte na hlavní „čtrnáctku“, která vás po odbočení doprava dovede do Vrchlabí – známé svým Krkonošským muzeem (pozn. v současné době v rekonstrukci) – a později do obce Horní Sytová, kde se dáte pro změnu doleva směrem na Semily. Z nich se pak silnice pěkně vine podél řeky Oleška přes Libštát a Bělou do Nové Paky. Sem jsme vás dovedli hlavně kvůli pěkně zrekonstruovanému pivovaru z roku 1872, ve kterém můžete absolvovat zhruba hodinovou exkurzi nebo si z něj odvézt na domácí ochutnávku některý z místních chmelených produktů. 

Z Nové Paky se vrátíte do Trutnova po silnici 16, a pokud vám zbyde čas, můžete si cestou zajet pár kilometrů do Hostinného a udělat si poslední zastávku u Františkánského kláštera nebo na malebném náměstí se zajímavou radnicí. Pak už záleží jen na vás, zda po náročném dnu dáte přednost relaxační procházce klášterní zahradou nebo poučné prohlídce muzea, mapujícího dlouhou a bohatou historii tohoto podkrkonošského města. A pokud by vás tato tématika zaujala, podobně zaměřené muzeum najdete také v Trutnově. Ten je v každém případě cílovým městem této trasy.

Zobrazit více

Mapa

Zvětšit mapu
Krkonoše - Údolím Malé Úpy, autor: David M. Bodlák
 
 

Délka trasy v km: 180 Doba jízdy: cca 3 a 1/4 hodiny Prohlídky atrakcí: cca 5 hodin Start/cíl: Trutnov

Hornický skanzen Žacléř, autor: archiv skanzenu
Hornický skanzen Žacléř, autor: archiv KHK
Tvrz Stachelberg, autor: Michal Mikulec
Rozhledna Eliška, autor: Jan Špelda
Tvrz Stachelberg, autor: Martin Hrdlička
Krkonoše - Horní Malá Úpa, autor: archiv KHK
Silnice na Pomezní boudy, autor: Jan Špelda
Pomezní boudy, autor: Martin Špaček
Na Pomezních boudách, autor: Jan Špelda
Janské Lázně, autor: archiv KHK
Stezka korunami stromů Krkonoše, autor: archiv stezky
Zámek Vrchlabí, autor: archiv KHK
Pivovar Nová Paka, autor: Jan Špelda
Hostinné, autor: archiv KHK
Trutnov - Krakonošovo náměstí, autor: archiv města Trutnova